نیمرودی و ردپايي در معامله مك فارلين

56_834

نیمرودی و ردپايي در معامله مك فارلين:

 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نیمرودی به سرعت چریک های دست آموز را زیر پوشش گرفت تا آنها را به جای مأموران پیشین زيتون به کار گیرد.
او در بحبوهه دفاع مقدس، معامله پرسودي را ترتيب داد. “منچهر قرباني فر”، از خانه نيمرودي در اسرائيل با محسن كنگرلو تماس گرفت و گفت: «من در كشور مركبات هستم و با جديت تمام موضوعات را دنبال مي‌كنم…»
هدف اين معامله، اعطاي تسليحاتي به ايران در ازاي تلاش تهران براي آزادي چند گروگان آمريكايي در لبنان بود. دلالان معامله یعقوب نیمرودی، منوچهر قربانی‌فر، آلبرت حکیم، شیمون پرز و دوستش آدولف شویمر، امیرام نیر و عدنان خاشقچی(سعودي تبار) بودند.
طرفهاي آمريكايي معامله، رابرت مک‌فارلین، الیوت آبرامز، جان بولتون، ریچارد چنی، رابرت گیتز، مایکل لدین، ویلیام کیسی و… بودند.
اما ورود پنهاني رابرت مك فارلين به ايران، با برخورد قاطعانه حضرت امام(ره) به افتضاحي براي واشنگتن تبديل شد. به امر امام(ره)، هيچكس با وي مذاكره نكرد و او دست از پا درازتر ايران را ترك كرد. برخورد هوشمندانه امام(ره) براي ايران عزت آفرين و براي واشنگتن شكست بزرگي بود. افكار عمومي آمريكا، پاي عوامل مذاكره را به دادگاه كشاند. ويليام كيسي، رئيس كاركشته سيا، در اثر اين فشارها سرطان گرفت و در جريان محاكمه مُرد. مك فارلين هم خودكشي كرد.

avatar